YOSVANY VEITIA SOTO

YOSVANY VEITIA SOTO

CUBA (CUB)

Date of birth : 12/03/1992


2012 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 49KG Won against Mardan Berikbayev (KAZ) 11:7 in the final; Won against Daniel Matellon (CUB) 17:4 in the semi-final; Won against Santiago Amador (CUB) 25:10 in the quarter-final; Won against Ronald Chacon (VEN) 30:9 in the first preliminary round
2012 – Republic of Kazakhstan President's Cup (Almaty, KAZ) 1st place – 49KG Won against Laishram Devendro Singh (IND) 15:11 in the final; Won against Adlet Kapezov (KAZ) 16:14 in the semi-final
2012 – Three Nations Meeting (Assisi, ITA) 1st place – 49KG Won against Nikita Tomilov (RUS) 21:3 in the final
2012 – Strandja Memorial Tournament (Sofia, BUL) 1st place – 49KG Won against Aleksandar Aleksandrov (BUL) 12:6 in the final; Won against Shin Jong Hun (KOR) WO in the semi-final; Won against Shakhobiddin Zoirov (UZB) 13:6 in the quarter-final; Won against Ferhat Pehlivan (TUR) 14:5 in the first preliminary round
2011 – Cuban National Championships 1st place – 49KG Won against Daniel Matellon (CUB) 23:9 in the final; Won against Eriel Perez (CUB) 21:8 in the semi-final; Won against Yunier Echevarria (CUB) 30:10 in the quarter-final
2011 – Panamerican Games (Guadalajara, MEX) 2nd place – 49KG Lost to Joselito Velasquez (MEX) 20:12 in the final; Won against Jantony Ortiz (PUR) 14:9 in the semi-final; Won against David Jimenez (CRC) 14:2 in the quarter-final
2011 – AIBA World Championships (Baku, AZE) 7th place – 49KG Lost to Purevdorj Serdamba (MGL) RSC 1st round in the quarter-final; Won against Naoya Inoue (JPN) 15:12 in the third preliminary round; Won against Georgi Andonov (BUL) 19:5 in the second preliminary round; Won against Birzhan Zhakipov (KAZ) 21:11 in the first preliminary round
2011 – CUB-MOZ Dual Match – 49KG Won against Juliano Maquina (MOZ) 3:0
2011 – Bolivarian Alternative Games (Barquismeto, VEN) 3rd place – 49KG Lost to Eduard Bermudez (VEN) 3:2 in the semi-final
2011 – Cuban National Team Championships 5th place – 49KG Won against Santiago Amador (CUB) 18:8; Won against Alejandro Delgado (CUB) AB 3rd round; Won against Eriel Perez (CUB) 24:4; Won against Daniel Matellon (CUB) 16:9; Won against Osain Gonzalez (CUB) 10:6
2011 – Batalla de Carabobo Tournament (Valencia, VEN) 1st place – 49KG Won against Ronald Chacon (VEN) by points in the final; Won against Gerardo Valdez (DOM) 4:1 in the semi-final
2011 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 49KG Won against Anvar Muzaparov (KAZ) 33:9 in the final; Won against Daniel Matellon (CUB) 11:6 in the semi-final; Won against Amandeep Singh (IND) 18:6 in the quarter-final
2011 – 2nd Panamerican Games Qualifier (Quito, ECU) 2nd place – 49KG Lost to Carlos Quipo (ECU) 8:5 in the final; Won against Evier Hernandez (VEN) 9:5 in the semi-final; Won against Michael Benadosso (USA) 20:4 in the quarter-final
2011 – Strandja Memorial Tournament (Pazardjik, BUL) 1st place – 49KG Won against Jose Kelvin De La Nieve (ESP) 3:0 in the final; Won against Denis Shkarubo (UKR) 7:0 in the semi-final; Won against Georgiy Gogatishvili (GEO) 7:0 in the quarter-final
2011 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 3rd place – 49KG Lost to Istvan Lakatos (HUN) 4:3 in the semi-final; Won against Robert Kanalas (HUN) RSC 1st round in the quarter-final
2010 – Cerro Pelado Cup (Havana, CUB) 2nd place – 49KG Lost to Yorman Rodriguez (CUB) 6:1
2010 – Golden Gong Tournament (Skopje, MKD) 1st place – 49KG Won against Georgi Andonov (BUL) 3:0 in the final
2010 – Republic of Kazakhstan President’s Cup (Astana, KAZ) 3rd place – 48KG Lost to Birzhan Zhakipov (KAZ) AB 3rd round in the semi-final; Won against Hussin Al-Masri (SYR) 13:0 in the quarter-final
2010 – Cuban Olympiad (Camaguey, CUB) 1st place – 48KG Won against Pablo Vicente (CUB) 10:2 in the final; Won against Carlos Ascanio (VEN) 10:2 in the semi-final; Won against Santiago Amador (CUB) 10:2 in the quarter-final
2010 – AIBA Youth World Championships (Baku, AZE) 3rd place – 49KG Lost to Ryan Burnett (IRL) 5:3 in the semi-final; Won against Jackson Woods (AUS) 5:0 in the quarter-final; Won against Naoya Inoue (JPN) 11:0 in the third preliminary round; Won against Cesar Ignacio Paredes (PER) RSC 1st round in the second preliminary round; Won against Fahem Hammachi (ALG) 5:0 in the first preliminary round
2010 – Panamerican Youth Championships (Santo Domingo, CUB) 1st place – 48KG Won against Mycol Tello (GUA) 18:3 in the final; Won against Juan Gabriel Medina (DOM) 15:14 in the semifinal; Won against Joselito Velasquez (MEX) 10:3 in the quarterfinal
2010 – Cuban National Championships 2nd place – 48KG Lost to Daniel Matellon (CUB) 8:4 in the final; Won against Limber Ramirez (CUB) 32:0 in the semi-final; Won against Eriel Perez (CUB) 9:8 in the quarter-final